Od wielu lat Google utrzymuje przodującą pozycję wśród wyszukiwarek internetowych na świecie. Nic więc dziwnego, że staje się narzędziem, które jest coraz częściej wykorzystywane do celów reklamowych przez dużą liczbę przedsiębiorców i firm. Myślisz, że sprawdzi się również w przypadku Twojego biznesu? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by rozpocząć efektywną kampanię – przeczytaj poniższy poradnik „Kampania AdWords krok po kroku”.

Na początek trochę statystyki..

Chociaż wielu osobom dane statystyczne kojarzą się z nudnymi i niezrozumiałymi liczbami, to w tym przypadku warto się im przyjrzeć.

Z Internetu korzysta już ponad połowa ludzi na świecie ‒ w Polsce jest to już nawet około 26 mln osób. Spośród wszystkich stron www najpopularniejszą jest Google. Dociera ona do ponad 95% internautów w Polsce i jest to równocześnie najczęściej używaną wyszukiwarką w naszym kraju. W sieci spędzamy około 4 h dziennie. Korzystamy z niej niemal wszędzie, a badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku pokazują, iż niemal 60% z nas używa Internetu, gdy chce wyszukać informacje o towarach lub usługach.

Jakie znaczenie mają te wszystkie informacje dla przedsiębiorców? Bezsprzecznie dają do zrozumienia, iż Internet stał się jednym z najważniejszych i najlepszych kanałów reklamowych. Ludzie, chcący kupić dany towar lub usługę, zamiast pytać znajomych o polecenie, coraz częściej szukają opinii w sferze online, korzystając z wyszukiwarki Google właśnie. Tworzy to niesamowitą możliwość reklamy swojego produktu lub usługi w czasie, gdy potencjalny klient ich potrzebuje. Zainteresowany dostaje to, czego szuka w idealnym miejscu o idealnej porze.

O Google AdWords słów kilka…

Google, znając potencjał swojej wyszukiwarki, wprowadził platformę do przeprowadzania kampanii reklamowych ‒ Google AdWords. AdWordsy najczęściej są kojarzone z reklamą w wyszukiwarce. Należy jednak pamiętać, że oprócz tego mamy do dyspozycji reklamy graficzne czy wideo, np. w Google Shopping czy na YouTube.

Funkcjonowanie reklamy w tym systemie jest bardzo proste. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google słów kluczowych linki przekierowujące do naszej strony internetowej są wyświetlane potencjalnemu klientowi jako pierwsze, na samej górze listy wyników wyszukiwania. Przez swoje położenie w widocznych i rzucających się w oczy miejscach użytkownicy z chęcią w nią klikają.

Kampanie w Google AdWords pozwalają na wybranie modelu rozliczeń. Najpopularniejszym jest CPC (cost per click), czyli opłata za kliknięcie w nasz link, ale warto wymienić też CPM (cost per mille), w tym przypadku płacimy za 1000 wyświetleń naszej reklamy.

Kampania AdWords krok po kroku

Wiedząc już, czym jest Google AdWords oraz dlaczego warto prowadzić kampanie właśnie na tej platformie, przyjrzyjmy się jak to właściwie zrobić.

Warto zaznaczyć, że cała platforma ma przyjazny i intuicyjny interfejs, który ułatwia stworzenie kampanii od podstaw. Dodatkowo Google udostępnia materiały pomocnicze, takie jak filmy, słowniczki i artykuły poradnikowe, które w dużym stopniu pomagają w rozwiązywaniu problemów oraz wyjaśniają zawiłe kwestie.

Zacznijmy zatem tworzyć kampanie!

Krok 1. Założenie konta w Google AdWords

Aby korzystać z platformy, musisz założyć na niej konto, z którego będziesz prowadził kampanię i tworzył reklamy. Jeśli posiadasz już adres Gmail, możesz z niego skorzystać, by utworzyć profil.

Krok 2. Cel i typ kampanii oraz grupa odbiorców

Samo określenie celu i grupy docelowej, do której powinny dotrzeć nasze działania to krok niezbędny w każdej kampanii. Trafny cel to gwarancja satysfakcjonującego efektu. Ponadto tego typu konkretyzacja jest istotna, gdyż w dalszych krokach procesu tworzenia kampanii w Google będziemy musieli dopasowywać do niej treść reklam i sposób, w jaki przedstawimy swoją firmę. Cele kampanii mogą być różne: zaczynając od zwiększenia sprzedaży, poprzez poszerzenie świadomości i zasięgu marki wśród odbiorców, aż do zwiększenia ruchu w witrynie. Kolejna sprawa to określenie typu kampanii, czyli wybór pomiędzy np. siecią wyszukiwania, siecią reklamową bądź wideo.

 

Na tym etapie niezbędne jest też prawidłowe określenie grupy docelowej planowanej kampanii. Tutaj nacisk należy położyć na przymiotnik „prawidłowe”. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: kampania skierowana do właściwych odbiorców przyniesie zyski, niepoprawne określenie potencjalnych klientów – straty. Google Adwords pozwala na doprecyzowanie kilku kwestii. Jednym z wyznaczników jest tu rejon geograficzny – może to być cały kraj lub obszar do 10 km od naszego biura. Wszystko zależy od tego, na jakich odbiorcach najbardziej nam zależy. Ustalamy też język czy cechy potencjalnych odbiorców naszego przekazu.

Krok 3. Budżet i harmonogram

A co z budżetem? Google Adwords proponuje opcję ustalania średniego budżetu dziennego. Sami decydujemy ile pieniędzy chcemy wydawać na reklamę każdego dnia.

Rozpoczęcie działań w Google Adwords wiąże się też z określeniem harmonogramu wyświetlania. Należy ustalić godziny, w jakich nasza reklama ma być emitowana i wskazać datę rozpoczęcia i zakończenia kampanii.

Krok 4. Struktura kampanii

Istotną kwestią jest struktura kampanii. Wyobraźmy sobie, że kampania zawiera w sobie grupy reklam, a grupy reklam zawierają w sobie reklamy. Tego typu organizacja pozwala sprawić, że będzie ona czytelna. Dzięki temu podziałowi unikniemy również sytuacji, kiedy klient szukający konkretnego przedmiotu zostanie przekierowany na stronę z całym naszym asortymentem, a nie na konkretny adres z poszukiwanym przez niego produktem.

Tutaj posłużę się prostym przykładem: jeśli prowadzimy np. sklep z biżuterią, warto stworzyć w kampanii dwie grupy reklam: grupę dla biżuterii srebrnej i grupę dla biżuterii złotej. Pozwoli to na dużą precyzję w trafieniu do określonej grupy docelowej.

Należy oczywiście pamiętać, że zarówno kampania, grupy reklam, jak i same reklamy powinny być ze sobą spójne.

 

Krok 5. Słowa kluczowe

W kroku drugim wspomniano już, jak ważne jest określenie grupy docelowej. Co zrobić, żeby to właśnie do niej docierała nasza reklama? Kluczem jest dobór odpowiednich słów kluczowych – aby je ustalić, musimy zastanowić się, jakie wyrażenia mogłyby wpisać w wyszukiwarkę osoby zainteresowane naszym produktem lub usługą. Następnie warto skorzystać z narzędzia od Google, które sprawdza popularność słów kluczowych oraz podpowiada podobne key wordsy, które mogą zostać przez nas użyte. Tutaj trzeba wspomnieć też, że Google Adwords oferuje różne opcje dopasowania słów kluczowych: począwszy od przybliżonego i skończywszy na dopasowaniu z modyfikatorem, który uwzględnia kolejność wpisywania słów kluczowych.

Jeśli ten temat interesuje Was szerzej, to pod poniższymi adresami znajdziecie inne moje wpisy, który pomogą Wam lepiej dobrać słowa kluczowe do kampanii oraz zrozumieć ich rodzaje dopasowań:

Krok 6. Piszemy reklamę i dodajemy rozszerzenia

Po przejściu przez powyższe kroki nadchodzi czas na napisanie reklamy. Pamiętaj, żeby została ona oparta na języku korzyści, może np. informować o dostępnych rabatach czy promocjach. Jej treść powinna być chwytliwa i zachęcać do kliknięcia potencjalnych klientów. Ja podczas tworzenia tekstów do kampanii Google Ads, korzystam z sprawdzonej metody AIDA. Więcej na ten temat przeczytasz pod linkiem https://radekcholewinski.pl/aida-skuteczna-metoda-tworzenia-tekstow-reklamowych-adwords/

Google oferuje też możliwość dodania rozszerzeń, dzięki którym reklama może być większa i bardziej widoczna.

 

Krok 7. Stawki

W ostatnim etapie trzeba ustalić stawki, które chcemy płacić za dane słowa kluczowe i wyświetlanie reklamy. Możemy samodzielnie zdecydować ile pieniędzy, chcemy na to przeznaczyć. System AdWords deklaruje jednak, że jest też w stanie zrobić to za nas w trybie automatycznego ustalania stawek. Jeśli jesteś osobą początkującą i nie znasz dobrze systemu reklamowego Google Ads, polecam Ci wybranie metody automatycznej. Więcej na temat strategi ustalania stawek przeczytasz pod tym adresem https://radekcholewinski.pl/google-ads-strategie-ustalania-stawek/

Krok 8. Landing page

Chociaż krok ten nie dotyczy już bezpośrednio procesu tworzenia kampanii w Google AdWords, to jest równie istotny. Żadna reklama nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli klient po kliknięciu w link zostanie przekierowany na słabą stronę internetową. Warto zadbać o to, aby użytkownik ujrzał przejrzystą, estetyczną stronę, która zachęca do pozostania na niej, a nie do szybkiego zamknięcia karty przeglądarki.

Czy warto?

Kampanie prowadzone w Google AdWords mogą okazać się zbawienne dla biznesu lub być nieustannie pochłaniającą pieniądze studnią bez dna. Bardzo dużo zależy od sposobu prowadzenia działań. Należy również pamiętać, że samo stworzenie kampanii nie wystarczy. Trzeba na bieżąco kontrolować jej elementy i sprawdzać, czy przynosi oczekiwane rezultaty i zyski. Musimy też śledzić nowości wprowadzane na platformie, by w pełni wykorzystywać możliwości, które nam daje i nie zostawać w tyle za reklamą konkurencji. Jeśli rezultaty nadal się niezadowalające – warto zastanowić się nad inną strategią prowadzenia lub modyfikacją jakiegoś jej składnika. Pomocą może okazać się też skorzystanie z porady fachowca w dziedzinie reklamy internetowej 🙂