Reklamy tekstowe Google AdWords cieszą się dużą popularnością wśród firm promujących się w internecie, ponieważ pozwalają trafiać do odpowiednich odbiorców, nastawionych na podjęcie decyzji zakupowej. Pod warunkiem oczywiście, że zostaną odpowiednio przygotowane. Jak tworzyć skuteczne kampanie linków sponsorowanych, które będą przyciągały uwagę odbiorców? Z pomocą przychodzi sprawdzony model AIDA.
Czym są i jak wyglądają reklamy tekstowe w Google AdWords?
Reklamy tekstowe Google AdWords to sponsorowane wyniki wyszukiwania, które pojawiają się nad i pod organicznymi wynikami w Google, gdy internauta wpisze daną frazę kluczową. Oznaczone są etykietą „Reklama” i składają się – w podstawowej wersji – z trzech części:
- nagłówka,
- wyświetlanego adresu URL,
- tekstu reklamy.
Reklamy tekstowe AdWords mają dwa lub trzy nagłówki. Każdy z nich składa się z maksymalnie 30 znaków, rozdziela je myślnik („–”). Nagłówki wyświetlają się w różny sposób, w zależności od urządzenia, z jakiego korzysta internauta trafiający na reklamę. Warto tworzyć je w taki sposób, by przyciągały uwagę odbiorców i zachęcały do zapoznania się z dalszą częścią reklamy oraz do kliknięcia w nią.
Wyświetlany adres URL to — najczęściej — zielony adres naszej witryny internetowej. Dodatkowo możemy go wzbogacić o teksty z opcjonalnych pól Ścieżka, które składają się z maksymalnie 15 znaków i pozwalają internaucie — jeszcze przed kliknięciem w reklamę — zorientować się, gdzie docelowo trafi.
Tekst reklamy składa się z maksymalnie 80 znaków. W tym miejscu — poza opisaniem oferty — warto przede wszystkim stosować wezwania do działania (CTA, call to action).
Model AIDA — co to takiego? Jak wykorzystać go w tworzeniu tekstów reklamowych AdWords?
Reklama w Google powinna spełniać trzy podstawowe cele, które doprowadzą do dotarcia z treścią promowaną do odpowiednich osób i nakłonienia ich do podjęcia działania. Należą do nich:
- wzbudzanie zainteresowania wśród odpowiednich osób,
- wywoływanie oczekiwania względem oferty na stronie,
- zniechęcanie niewłaściwych osób.
Dzięki zastosowaniu emocjonalnego modelu AIDA, który jest akronimem określającym kolejne reakcje odbiorcy (klienta) wobec produktu, reklamy AdWords mają szansę stać się naprawdę skuteczne. Model AIDA — rozłożony na czynniki pierwsze — w kontekście kampanii linków sponsorowanych, oznacza:
A – attention – uwaga: reklama ma przyciągnąć uwagę klienta
I – interest – zainteresowanie: reklama ma zainteresować klienta właściwościami produktu/usługi
D – desire – pożądanie: reklama ma przekonać klienta, że produkt/usługa są mu potrzebne
A – action – działanie: reklama ma przekonać klienta do zakupu produktu/usługi
W odniesieniu do wspomnianych wyżej celów reklam Google AdWords, zastosowanie schematu AIDA powinno sprowadzać się do:
- dobrania odpowiedniego słowa kluczowego i tematu, które pozwolą stworzyć obietnicę rozwiązania problemu, z jakim mierzy się odbiorca (klient),
- przedstawienie argumentu emocjonalnego, który wskaże korzyści produktu/usługi,
- przedstawienie argumentu racjonalnego, który potwierdzi argument emocjonalny i będzie zawierał CTA, zachęcające do podjęcia działania.
Formuła tworzenia reklamy tekstowej Google AdWords powinna zatem składać się z czterech elementów:
- problemu, przed jakim stoi odbiorca (klient),
- obietnicy pomocy w uporaniu się z problemem,
- dowodu, który zachęci do podjęcia działania,
- korzyści, która spowoduje, że odbiorca (klient) podejmie akcję.
Żeby jeszcze lepiej zobrazować sobie, jak powinna wyglądać skuteczna reklama tekstowa Google AdWords, warto przytoczyć przykład (reklama szkoły językowej, dla słowa kluczowego „kurs języka angielskiego”):
Skuteczne realizowanie kampanii linków sponsorowanych w Google wcale nie musi być trudne. Wystarczy stosować sprawdzone techniki ich tworzenia, w tym m.in. emocjonalny model AIDA.