Nie każdy ma czas, odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim umiejętności, żeby wykonać dobre zdjęcie. Na szczęście w Internecie wiele obrazów jest darmowych. Jednak lepiej beztrosko nie sięgać po wszystko, co nam wpadnie w oko. Dobrze na początek dowiedzieć się o licencjach i ich rodzajach. A potem, gdy już wszystko jest wiadome, wejść w ogromny nurt darmowych zdjęć i zacząć wyławiać fotograficzne i graficzne perełki.

Mając do dyspozycji nieprzeliczone ilości zdjęć i grafik publikowanych w Internecie, szansa, że znajdziemy coś, co będzie idealnie pasowało do naszych potrzeb jest ogromna. Kwestią podstawową jest w tym wypadku umiejętność znalezienia adekwatnego obrazu, a jeszcze lepiej odnalezienia adekwatnego i jednocześnie darmowego obrazu. I pamiętajmy, że w Internecie „darmowe” wcale nie oznacza „gorsze”. Dziś z darmowych obrazów korzystają nie tylko prywatni użytkownicy na potrzeby swoich social mediów, blogów, prezentacji czy prac artystycznych, ale także firmy i agencje reklamowe w swoich komercyjnych projektach. Tutaj należy podkreślić, że darmowy status obrazu w Internecie uzależniony jest najczęściej od sposobu jego wykorzystania…

Wszystkie zdjęcia znajdujące się w Internecie chronione są z automatu prawami autorskimi, a ich twórcy mogą swoich praw dochodzić, jeśliby ktoś użył ich zdjęć wbrew ich woli. Oczywiście nie jest tak, że wrzucenie czyjegoś zdjęcia na profilówkę Facebooka bez zgody autora skończy się sprawą sądową, ale już użycie czyjegoś zdjęcia na swojej stronie produktowej o charakterze komercyjnym bez zgody autora może zaprowadzić do sądu. Inna sprawa, że poza prawem istotna jest też zwykła przyzwoitość w korzystaniu z owoców czyjejś pracy.

Kilka słów o licencjach

Obrazy umieszczone w Internecie mogą być powiązane z różnego typu licencjami. Zwykle mamy do czynienia z następującymi:

Wszelkie prawa zastrzeżone

Nie można używać obrazów bez zgody właściciela. Koniec i kropka.

Royalty Free

Aby używać zdjęcia, należy uiścić opłatę licencyjną. Po dokonaniu opłaty, możemy używać zdjęcia wielokrotnie i na różne sposoby.

Licencje rozszerzone

Royalty Free poszerzone o dodatkowe możliwości, jak na przykład replikację grafiki w kilkuset tysiącach egzemplarzy lub wykorzystanie jej przez wiele osób/podmiotów.

Rights Managed

Podobnie jak przy Royalty Free dokonuje się jednorazowej opłaty licencyjnej, jednak taki obrazek można wykorzystać wyłącznie raz.

Uznanie autorstwa

Jedna z odmian Creative Commons, który zezwala na wykorzystanie obrazu pod warunkiem umieszczenia w nim informacji o jego autorze.

Różne typy Creative Commons

Samo Creative Commonś to zestaw wzorców, które pozwalają na wykorzystanie czyjegoś dzieła pod pewnymi warunkami. W ramach Creative Commons istnieją różne licencje.

Zdjęcia za darmo? Da się!

Poszukując w Internecie darmowych zdjęć i grafik najlepiej jest szukać takich, które udostępnione zostały na licencji Creative Commons Zero. CCZ pozwala nam na dowolne wykorzystanie zdjęcia, także w celach komercyjnych i nie wymaga od nas nawet podpisywania jego autora.

Kolejnym dobrym tropem są darmowe zdjęcia udostępniane są na jednej z warunkowych licencji Creative Commons – w tym wypadku należy zapoznać się z warunkami, które zobligowani jesteśmy spełnić. Najczęściej, w wersji minimum, jest to obowiązek podania autora zdjęcia oraz informacji o licencji. Nierzadko licencja umożliwia darmowe wykorzystanie zdjęcia tylko do celów niekomercyjnych.

Możemy także korzystać z obrazów dostępnych w domenie publicznej, a więc z tych, których autorskie prawa majątkowe wygasły z czasem albo nigdy nie były nimi objęte (tak jest choćby w przypadku zdjęć NASA). W przypadku obrazów zaczerpniętych z domeny publicznej jesteśmy  obowiązani podawać informacje o ich autorze.

Najlepsze stocki z darmowymi zdjęciami

Oto przegląd znanych i cenionych stocków z darmowymi zdjęciami, które udostępniane są na licencji Creative Commons Zero, a więc takiej, która daje nam całkowitą swobodę w ich wykorzystaniu.

Pixabay

Topowy serwis z darmowymi obrazami. W bazie znajduje się ponad milion zdjęć, każde w kilku rozdzielczościach. Żeby móc pobierać zdjęcia w najwyżej rozdzielczości, konieczne jest założenie konta i zalogowanie. Serwis dostępny w języku polskim.

Darmowe zdjęcia stockowe - gdzie szukać i jak korzystać?

Unsplash

Znakomite zdjęcia natury i krajobrazów w najwyższych rozdzielczościach. W dodatku, bez konieczności logowania!

Darmowe zdjęcia stockowe - gdzie szukać i jak korzystać?

Pexels

Wysoka jakość, wysoka rozdzielczość – oto Pexels. Zdjęcia dostępne bez logowania.

Darmowe zdjęcia stockowe - gdzie szukać i jak korzystać?

Gratisography

Gratka dla wszystkich, którzy poszukują zdjęć nietuzinkowych. Żeby pobrać zdjęcie w najwyżej rozdzielczości, nawet nie musisz się logować. Baza zdjęć nie jest tak imponująca jak w Pixabay, ale jest tu bardzo dużo perełek.

Darmowe zdjęcia stockowe - gdzie szukać i jak korzystać?

Pixino

Wchodząc na Pixino bez trudu zauważymy inspirację Pixabayem. Fajnie pogrupowane zdjęcia według tagów i kolorów. Serwis w polskiej wersji językowej.

SplitShire

Darmowe zdjęcia oraz wideo. Dominują zdjęcia z ludźmi.

StockSnap.io

Przeszło trzydzieści tysięcy darmowych obrazów. Wygodna nawigacja, brak konieczności logowania.

Magdalaine

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które wyszukujemy wg tonacji kolorystycznej lub kategorii tematycznej.

LibreShot

Pokaźna baza zdjęć od… jednego człowieka, Marina Vorela. Zakres tematyczny dość szeroki – zarówno zdjęcia natury, jak i biznesowe.

Kaboompics

Rewelacyjnie pogrupowane zdjęcia w wysokich rozdzielczościach. Szerokie spektrum tematów.

StartupStockPhotos

Baza zdjęć typu biuro/korporacja, a więc obrazki z ludźmi pracującymi przy komputerze itp.

…i jeszcze kilka serwisów, gdzie znajdziemy obrazy na licencjach warunkowych Creative Commons. Korzystając z poniższych serwisów musimy każdorazowo sprawdzać na jakiej licencji jest dane zdjęcie i jeśli zamierzamy je wykorzystać, to oczywiście musimy spełnić warunki licencyjne.

Flickr

Poza Facebookiem, to największy zasobnik zdjęć na świecie. Jest ich tam około 300 milionów. Co dla nas bardzo przydatne – możemy wyszukiwać zdjęcia po typie licencji!

Foter

Niemal 200 milionów obrazów na licencji Creative Commons BY, a więc jedynym warunkiem jaki należy spełnić, by z nich korzystać jest podanie informacji o autorze i licencji. Dla wygody użytkownika serwis dysponuje narzędziem opisywania automatycznego na zasadzie „kopiuj-wklej”.

500px

Profesjonalne zdjęcia, aczkolwiek tylko część na licencjach Creative Commons. 

A na koniec kilka serwisów ze zdjęciami w domenie publicznej.

NASA

Wiadomo czego się spodziewać – legendarne misje, bezkresny kosmos i… materiały reklamowe słynnej agencji kosmicznej.

Polona

Polska biblioteka cyfrowa. Dużo historycznych grafik i map, książki i czasopisma. Łącznie prawie 2 mln obiektów cyfrowych!

Metropolitan Museum of Art

Słynne nowojorskie muzeum zdigitalizowało i bezpłatnie udostępniło 375 tysięcy zdjęć obiektów muzealnych.