Zasadniczo we współczesnym świecie istnieje wiele sposobów by samemu zdobywać odpowiednią wiedzę i umiejętności, jedynie na podstawie szeroko rozumianej wiedzy internetowej. Każdy może próbować efektywnie wykorzystać system Google Ads i jest to zdecydowanie szybkie oraz proste rozwiązanie. Być może nie osiągniemy tak dobrych efektów jak przy skorzystaniu z usług specjalisty 🙂 ale również mamy większą kontrolę nad treścią i nie ponosimy zbędnych kosztów. Jednak kiedy robimy coś na własną rękę to czasem odczuwamy uczucie braku pewnej wiedzy, znajomości niektórych mechanizmów. Najczęściej dotyczy to nieodpowiednich typów dopasowań przy słowach-kluczach, oraz złych fraz pod jakimi reklama jest wyświetlana. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat.

Dopasowanie słów kluczowych AdWords – różne rodzaje

Podczas tworzenia kampanii tekstowej w sieci wyszukiwania musisz wybrać typ dopasowania słowa kluczowego. System Google Ads daje nam do wyboru cztery możliwości wyboru, a każdy z nich w różny sposób wpływa na wyświetlanie się reklamy w wynikach wyszukiwania.

Typ dopasowania przybliżonego Google Ads

Domyślne dopasowanie to dopasowanie przybliżone, jest ono z góry sugerowane w systemie reklamowym Google, ale jednocześnie jest najbardziej ogólne. Jeśli zastosujemy ten typ, nasza reklama będzie wyświetlana kiedy ktoś wpisze do przeglądarki dane słowo kluczowe. Nie ogranicza się ono jedynie do tego słowa kluczowego, ale łączy się też z innymi słowami w różnej kolejności. AdWords wyświetli również naszą reklamę, kiedy zapytanie do Googla będzie zawierać błędy pisowni, synonimy, liczbę mnogą czy różną odmianę (żeńską lub męską) danego słowa kluczowego. Jeśli na przykład korzystasz z dopasowania przybliżonego dla frazy ubrania męskie, Twoja reklama może się wyświetlić jeśli użytkownik wpisze tanie ubrania męskie, odzież męska, ubrania męskie tanie lub ubrania dla mężczyzn.

Dopasowania przybliżone z modyfikatorem “+”

Kolejnym dopasowaniem jest modyfikator dopasowania przybliżonego. Stosujemy je poprzez umieszczenie symbolu „+” przed słowem kluczowym. W tym wypadku wyszukiwarka wyświetla reklamę tylko jeśli w wyszukiwanej frazie pojawi się słowo kluczowe w dosłownej formie. Czyli bez synonimów i odmian (jedynie w odmianie pojedynczej lub mnogiej). Dodatkowo w zapytaniu, które sformułuje użytkownik, przed i po słowach z “+” mogą się znaleźć dodatkowe słowa.

Wróćmy do naszego przykładu i załóżmy, że użyliśmy dopasowania przybliżonego z modyfikatorem “+” dla naszego słowa kluczowego +ubrania +męskie. Jeśli dodamy parametr “+” do naszych słów, reklama w wyszukiwarce wyświetli się na hasła tanie ubrania męskie, ubrania męskie tanie i ubrania dla mężczyzn. Przy zapytaniu odzież męska reklama się nie wyświetli, dlatego że zapytanie nie zawiera tej części, jakim jest słowo +ubrania.

Dopasowania do wyrażenia

Często bywa tak, że potrzebujemy bardziej uściślonego dopasowania, w tym wypadku możemy skorzystać z „dopasowania do wyrażenia”. Ogranicza to wyświetlania się reklamy do dwóch scenariuszy: po wpisaniu słowa kluczowego w najbliższej odmianie (w tym liczbie mnogiej), oraz we frazie zawierającej przed lub po dodatkowe słowa. Jeśli stosujemy „dopasowanie do wyrażenia”, słowo kluczowe powinno być wzięte w cudzysłów.

W naszym przykładzie „ubrania męskie” reklama wyświetli się na zapytania tanie ubrania męskie i ubrania męskie. bo zawierają one nasze słowo kluczowe. Dla zapytań odzież męskaubrania dla mężczyzn reklama się nie wyświetli. W pierwszym przypadku z uwagi na to iż słowa ubrania odzież nie są w najbliższej odmianie. Natomiast w drugim dlatego, że pomiędzy słowami ubraniamężczyzn występuje słowo dla.

Dopasowanie ścisłe

Najwęższy zakres posiada [dopasowanie ścisłe] – słowo kluczowe wzięte w nawias kwadratowy. W tym przypadku możemy powiedzieć, że słowo kluczowe = wyszukiwane hasło. Jedyną odmiana, jaka zostanie dopasowana do słowa kluczowego są zapytania w liczbie mnogiej. To ostatnie dopasowanie służy temu by najmocniej ograniczać grupę docelową reklamy.

Dzięki temu nasza reklama wyświetli się tylko i wyłącznie przy wyszukiwaniu konkretnie naszego słowa kluczowego np. ubrania męskie. Nie zadziała jeśli do frazy zostaną dopisane kolejne słowa np. tanie ubrania męskie. Oczywiście nie zadziała również na hasła odzież męska i ubrania dla mężczyzn z uwagi na ich odmianę.

Kontrola nad słowami kluczowymi

Analizując wszystkie rodzaje dopasowań można stwierdzić, że najgorszym typem jest dopasowanie przybliżone z uwagi na jego ogólną formę. Jednak wcale tak nie musi być. Możemy nasze najważniejsze słowo kluczowe zostawiać w zakresie dopasowania przybliżonego, a kolejne słowa obwarowywać odpowiednimi obostrzeniami. System Google Ads oferuje nam raport wszystkich wyszukiwanych haseł – jest to usługa pozwalająca na sprawdzenie jakie frazy spowodowały wyświetlenie reklamy. Wystarczy zrobić swoją własną analizę trafnych i nie trafnych haseł, a potem te nietrafne wpisać w zakres dopasowania wykluczającego.

 

Przy dodawaniu wykluczeń musimy pamiętać o tym, że możemy je dodać w różnych dopasowaniach (przybliżone, z modyfikatorem, do wyrażenia i ścisłe), tak jak dodajemy nasze słowa kluczowe. Dlatego jeśli kierujemy reklamę na hasło ubrania męskie, jednak nie chcemy aby były to ubrania męskie Allegro, to nie wystarczy wykluczyć frazy [Allegro] w dopasowaniu ścisłym. By osiągnąć zamierzony efekt, musimy wykluczyć całe słowo kluczowe [ubrania męskie Allegro] w dopasowaniu ścisłym.

Wystarczy co jakiś czas przeglądać raporty Google Ads, przecież chcemy by nasza reklama trafiła do jednej konkretnej osoby – potencjalnego klienta.