Czy nie byłoby cudownie, gdyby każdemu potencjalnemu klientowi wyświetlała się indywidualna, najlepiej do niego dopasowana reklama Twojej firmy? Okazuje się, że to możliwe. Dzisiaj porozmawiamy o elastycznych reklamach w wyszukiwarce – czym są oraz dlaczego warto je stosować.

Czym są elastyczne reklamy?

Elastyczne reklamy zostały stworzone po to, by jeszcze lepiej dopasowywać treść komunikatu pod potencjalnych klientów. Ich celem jest jak najdokładniejsza odpowiedź na potrzeby użytkownika, dostosowując się do jego wymagań. Tworząc elastyczną reklamę, dodajemy wiele nagłówków oraz opisów. Google Ads natomiast będzie je automatycznie łączyć i testować, weryfikując, które kombinacje przynoszą najlepsze rezultaty. Za dopasowywanie do siebie nagłówków i opisów jest odpowiedzialny zaawansowany algorytm opierający swoje działanie na metodach uczenia maszynowego. Najogólniej mówiąc – dla każdego unikalnego momentu i dla każdego unikalnego użytkownika wyświetlana jest najodpowiedniejsza, najskuteczniejsza reklama w wyszukiwarce. Warto pamiętać, że elastyczne reklamy mają wpływ na zwiększenie skuteczności kampanii Google Ads, ponieważ ich treść jest jak najbardziej dopasowana do haseł poszukiwanych przez internautów.

Elastyczne reklamy w wyszukiwarce

Jak działają elastyczne reklamy?

Tworzenie i edytowanie elastycznych reklam jest proste. Oto, co musimy zrobić:

  1. Wybieramy kampanię oraz grupę reklam, w której chcemy uruchomić elastyczną reklamę w wyszukiwarce.
  2. W menu po lewej stronie klikamy: ,,Reklamy i rozszerzenia”.
  3. Klikamy przycisk plusa i wybieramy opcję: ,,Elastyczna reklama w wyszukiwarce”.
  4. Dodajemy końcowy adres URL.
  5. Dodajemy wyświetlany adres URL.
  6. Dodajemy nagłówki – co najmniej 5, maksymalnie 15.
  7. Dodajemy opisy reklam – co najmniej 2, maksymalnie 4.
  8. Klikamy: ,,Zapisz nową reklamę”.

Edytowanie elastycznej reklamy:

  1. W menu po lewej stronie klikamy: ,,Reklamy i rozszerzenia”.
  2. Klikamy pasek nad tabelą wyników, by dodać filtr.
  3. Z menu wybieramy: ,,Atrybuty”, a następnie: ,,Typ reklamy”.
  4. Zaznaczamy pole wyboru: „Elastyczna reklama w wyszukiwarce”.
  5. W tabeli wyników najeżdżamy kursorem myszy na reklamę, którą chcemy edytować, i klikamy ikonę edycji.
  6. Klikamy: ,,Edytuj”.
  7. Wprowadzamy zmiany w adresie URL, końcowym adresie URL, nagłówkach, tekstach reklamy albo opcjach adresu URL.
  8. Klikamy: ,,Zapisz”.

Mierzenie skuteczności

Bardzo ciekawym elementem, nieobecnym w tradycyjnych reklamach tekstowych, jest ocena skuteczności reklamy. Pozwala ona zmierzyć skuteczność danej reklamy elastycznej w sieci reklamowej bądź wyszukiwarce jeszcze przed jej publikacją. Reklamy oceniane są w skali od ,,Zła’’ do ,,Doskonała’’. Jeżeli liczba dodanych opisów jest zbyt mała lub nagłówki są do siebie zbyt podobne, wpłynie to na obniżenie oceny reklamy przez Google. Ponadto system podpowiada, które obszary powinniśmy zmienić, aby reklama zyskała na skuteczności, np. ,,Dodaj więcej nagłówków”. Ocena ta pozwala na tworzenie niepowtarzalnych, oryginalnych i dopasowanych reklam.

Rady dotyczące tworzenia elastycznych reklam w wyszukiwarce

Istnieje szereg sprawdzonych metod tworzenia elastycznych reklam, dzięki którym będą one efektywne i skuteczne:

  • Pamiętaj, aby wprowadzić jak najwięcej różnych nagłówków i opisów reklamy.
  • Staraj się, aby każdy nagłówek i opis był unikalny i niepowtarzalny.
  • Wykorzystaj nagłówki i teksty z wcześniej utworzonych skutecznych reklam tekstowych.
  • Dodaj popularne słowa kluczowe do nagłówków
  • W opisach reklam zamieść istotne informacje dotyczące obecnych promocji, podkreślaj unikatowe cechy swojej usługi lub produktu.
  • Postaraj się, aby każda elastyczna reklama w wyszukiwarce miała co najmniej „dobrą” skuteczność.

Zalety elastycznych reklam w sieci wyszukiwania

Elastyczne reklamy niewątpliwie posiadają mnóstwo zalet. Po pierwsze, ich stworzenie jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. Dodatkowo my tworzymy jedną reklamę, podając wiele nagłówków i opisów, a Google buduje z tego wiele różnych wersji i pokazuje danemu potencjalnemu klientowi najbardziej odpowiedni przekaz. Reklama elastyczna bierze też udział w większej liczbie aukcji oraz dopasowaniu większej liczby zapytań internauty do komunikatu reklamowego. Dzięki temu możemy dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów. Stosowanie reklam elastycznych może mieć także pozytywny wpływ na współczynnik konwersji lub średni CPC. Reklamy te wyróżnia jeszcze jedna zaleta – lepsza kontrola. Możemy bowiem kontrolować miejsce, w którym wyświetla się nagłówek czy opis – wszystko to dzięki opcji przypinania. Dzięki temu możemy być pewni, że dany nagłówek wyświetli się dokładnie w miejscu, w którym tego chcemy.

Wady elastycznych reklam w sieci wyszukiwania

Największą wadą, jaką można zauważyć w elastycznych reklamach, to deficyt statystyk o konkretnych zestawach nagłówków i opisów oraz kompozycji reklam, które ostatecznie poznaje internauta. Google pokazuje jedynie liczbę wyświetleń danej kombinacji, jednak nie udostępnia już liczby kliknięć czy % CTR dla niej. Kolejną obawą, jaką można mieć jest to, czy automatyczne dobieranie nagłówków przez system faktycznie sprawdzi się lepiej niż ręczne ustawianie i długotrwałe testowanie opisów oraz nagłówków w komunikatach reklamowych.

Sprawdzanie skuteczności elastycznych reklam w wyszukiwarce

Niestety, sprawdzanie skuteczności elastycznych reklam jest stosunkowo ograniczone. Podawane są tylko ogólne liczby dotyczące wyświetleń danej kombinacji, brak jest szczegółowych statystyk. Jeżeli chcemy sprawdzić wyniki elastycznej reklamy w wyszukiwarce, musimy wejść w reklamy i znaleźć interesującą nas elastyczną reklamę. Następnie klikamy w: „Wyświetl szczegóły zasobów”, po czym widzimy listę wszystkich nagłówków i opisów oraz liczby dotyczące ich wyświetleń.

Podsumowanie

Prawidłowo stworzone elastyczne reklamy w wyszukiwarce mogą podnieść skuteczność kampanii. Ich kreacja jest prosta i szybka. A stosując podane wyżej porady dotyczące tworzenia reklam umożliwiamy systemowi stworzenie optymalnych kombinacji treści komunikatów reklamowych. A czy Wy korzystacie w swoich kampaniach z elastycznych reklam? Koniecznie podzielcie się swoimi opiniami na ich temat w komentarzach pod artykułem.