Ile kosztuje reklama w Google? – to najczęściej powtarzające się pytanie, które zadają sobie firmy pragnące zacząć reklamować swoje produkty lub usługi na platformie Google Ads. Jak określić budżet, który musimy przeznaczyć na kampanię, jakie są modele rozliczeń oraz od czego właściwie zależy cena reklamy? To i wiele innych rzeczy znajdziesz w poniższym artykule.

Ile kosztuje reklama w Google?

Niestety, okazuje się, że nie istnieje jedna, konkretna odpowiedź na to pytanie. Koszt reklamy w Google Ads to w rzeczywistości suma, którą jesteśmy w stanie na nią wydać. Nie ma zatem górnej ani dolnej granicy budżetu przeznaczonego na przeprowadzenie kampanii. Nie oznacza to jednak, że z każdą kwotą opłaca się zaczynać działania. Koszt reklamy jest uzależniony od kilku najważniejszych czynników, które najpierw należy poznać i określić.

Cena reklamy w Google Ads, czyli jak ustalany jest koszt?

Platforma ustala koszt podczas aukcji, w której uczestniczą reklamy w czasie każdego wyszukiwania danej rzeczy/usługi przez internautę w wyszukiwarce. Wynik aukcji zależy od maksymalnej stawki CPC oraz Wyniku Jakości.

  • Maksymalny CPC – to najwyższa stawka, jaką reklamodawca deklaruje, że może zapłacić za kliknięcie.
  • Wynik Jakości – to oszacowanie jakości reklam, słów kluczowych i stron docelowych. Reklamy o wyższej jakości mogą zapewnić niższe ceny i lepsze pozycje reklam.

Istnieją również inne czynniki, od których zależy cena reklamy:

  • Branża oraz konkurencja – zasada jest prosta – im bardziej popularna jest branża, w której działa Twoja firma, tym droższa będzie reklama. Dzieje się tak z powodu większej konkurencji – duża liczba osób/przedsiębiorstw chce reklamować te same produkty czy usługi, w dodatku w tym samym miejscu i czasie. Aby Twoja reklama była na najwyższej pozycji, musisz pokonać oferty wszystkich pozostałych konkurentów, co wiąże się z przebiciem ich stawek. Jeśli Twoja konkurencja może pochwalić się wysokim Wynikiem Jakości i wysoką maksymalną stawką CPC, to jej szanse na wygranie rosną – nie daj się zaskoczyć.
  • Cel biznesowy – w zależności od tego, jaki cel ma nasza kampania, cena reklamy może być niższa lub wyższa. Zazwyczaj ,,ambitne” cele (np. zachęcenie użytkowników do zapisania się na konferencję naukową) są droższe niż cele drobne (takie jak zwiększenie sprzedaży kosmetyków czy ubrań).
  • Słowa kluczowe – do każdego słowa kluczowego przypisana jest cena za przekierowanie. Zależy ona od wielu czynników, np. od pory dnia oraz popularności wyrażenia. Orientacyjną stawkę za dane słowo kluczowe można ustalić, korzystając z planera słów kluczowych.
  • Liczba uruchomionych kampanii – kampanie można prowadzić nie tylko w sieci wyszukiwania, ale także w sieci reklamowej; możliwe są też kampanie produktowe itp. Warto jednak pamiętać, że każde nowe działania to dodatkowy koszt. Należy również mieć na uwadze, że w Google Ads bardziej niż ilość liczy się jakość. Oznacza to, że skuteczniejsze jest prowadzenie kilku dobrych, prawidłowo zoptymalizowanych kampanii niż wiele nieefektywnych.
  • Lokalizacja – każdy reklamodawca marzy o tym, by jego reklama miała jak największy zasięg. Trzeba jednak pamiętać, że gdy prowadzimy mały, osiedlowy zakład fryzjerski, w którym klientami są tylko okoliczni mieszkańcy, nie jest nam potrzebna reklama na całą Polskę. To jedynie dodatkowe koszty i inwestycja, która nie przyniesie zysku. Rozsądnie dobierając lokalizację, możemy zmniejszyć koszty kampanii, bowiem tym wyższe są koszty, im większy jest zasięg reklamy. Kiedy warto pomyśleć zatem o rozszerzonej lokalizacji? Jednym z przykładów jest z pewnością sklep internetowy, gdyż nasze produkty mogą trafiać do klientów zlokalizowanych na terenie całego kraju.
  • Czas trwania kampanii – kolejny czynnik, który należy dobrze przemyśleć. Warto zadbać o to, by okres działań został dostosowany do naszych możliwości finansowych. Z reguły im dłuższa jest kampania, tym większe powoduje nakłady finansowe. Dużo zależy jednak od przyjętej strategii – krótka trzymiesięczna kampania może kosztować tyle samo lub więcej niż inna, np. roczna, prowadzona w tym samym czasie. Będzie to uzależnione od intensywności prowadzonych działań.

Jakie są dostępne modele rozliczeń Google Ads?

Warto pamiętać, że założenie konta i korzystanie z samej platformy jest bezpłatne. Dzięki temu możemy przejrzeć dostępne narzędzia i możliwości, które oferuje nam Google Ads. Opłaty pobierane są dopiero za kliknięcie lub wyświetlenie naszej reklamy. Wówczas mamy do dyspozycji następujące modele rozliczeń:

  • CPC (cost per clik), czyli koszt za kliknięcie. To najbardziej popularny model rozliczeń w kampaniach Google Ads. Reklamodawca ponosi koszt w momencie, gdy internauta kliknie jego reklamę, a samo jej wyświetlenie jest bezpłatne. Stosowany jest, gdy celem reklamy ma być zwiększenie ruchu na stronie.
  • vCPM (viewable cost per mille), czyli koszt za 1000 widocznych wyświetleń. Reklamodawca płaci za wyświetlenie widocznej reklamy, co oznacza, że musi być ona widoczna w 50% przynajmniej przez 1 sekundę lub przynajmniej 2 sekundy (w przypadku reklam wideo). Ten model jest stosowany, gdy celem jest szeroki zasięg promocji.
  • CPV (cost per view), czyli koszt za obejrzenie. Ten model rozliczania jest dostępny w kampaniach reklam wideo. Stosowany, gdy cel to zwiększenie liczby obejrzeń reklamy.

Różne drogi do sukcesu

Istotnym elementem rozważań o kosztach związanych z reklamą w Google Ads jest ustalenie, jaką strategię wybrać, zaczynając kampanię. Mamy do wyboru dwie skrajne opcje. Pierwsza z nich zakłada start z dość niskim budżetem, ostrożne przeprowadzanie testów i zwiększenie sumy przeznaczonej na kampanię. Dopiero w momencie, gdy będą określone dokładne działania, które należy podejmować, by reklama była efektywna. Druga opcja to rozpoczęcie kampanii z dużym budżetem już od samego początku. Pozwala to na przeprowadzanie większej liczby kampanii oraz więcej testów, co skutkuje szybką optymalizacją konta.

Samemu czy z pomocą specjalisty?

Jak zatem określić dobry budżet i przeprowadzić kampanię na platformie Google Ads? Wyjścia są dwa – możesz zdać się na siebie lub zaufać specjaliście 🙂 Jeśli zdecydujesz się na samodzielne ustalenie budżetu, pomocny będzie planer słów kluczowych. Użycie narzędzia propozycji słów kluczowych pomoże Ci w znalezieniu skutecznych słów kluczowych, które mieszczą się w ramach założonego przez Ciebie budżetu. Planer pokaże Ci również, jaki koszt za słowa kluczowe ponoszą pozostali reklamodawcy oraz jak dużo musisz zapłacić, żeby ich przebić. Dokładną instrukcję, jak używać planera słów kluczowych, znajdziesz w materiałach pomocniczych udostępnianych przez Google. Opcja numer dwa to powierzenie tego zadania specjaliście. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to pozwala oszczędzić dużo czasu. Doświadczona osoba pomoże ustalić Ci najlepszy budżet dla Twojej kampanii. Dodatkowo pokieruje nią w taki sposób, by od samego początku była efektywna i przynosiła korzyści dla Ciebie i Twojej firmy. To rozwiązanie pozwoli uniknąć kosztownych pomyłek, które mogą przytrafić się osobie niedoświadczonej.