W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak działa panel użytkownika Google Ads. Omówimy dostępne funkcje i podkreślimy, na co warto zwrócić uwagę podczas codziennej pracy z platformą.
Interface Google Ads
Strona główna w Google Ads
Strona główna to pierwsza zakładka w Google Ads. Daje ona ogólny wgląd na całe nasze konto na platformie. Dzięki podzieleniu zakładki na poszczególne moduły możemy dowolnie ustawiać, jakie treści mają być nam wyświetlane. Aby mieć łatwy dostęp do wybranych zdarzeń na koncie, możemy dostosowywać też różne filtry i alerty. Dodatkowo zakładka ta umożliwia nam porównywanie kampanii w różnym czasie jej działania. Oznacza to, że łatwo i szybko jesteśmy w stanie sprawdzić, czy zmiany, które wprowadziliśmy, przyniosły jakieś rezultaty, porównując efektywność kampanii w okresie po i przed wprowadzeniem modyfikacji. Pozwala to także na stałe monitorowanie rozwoju kampanii.
Kampanie
W tej zakładce kreujemy i zarządzamy naszymi kampaniami. O ile po utworzeniu pierwszej kampanii w kreatorze, zakładka wyglądać będzie ubogo i prosto, to kiedy utworzymy większą ilość kampanii, jej wygląd stanie się bardziej skomplikowany. Omówmy go.
Na samej górze okna znajduje się pasek ‒ stały i niezmienny bez względu na to, w której zakładce przebywamy. Dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich zakładek na naszym koncie. Znajdują się tam: „Strona Główna”, „Kampanie”, „Możliwości”, „Raporty” oraz „Narzędzia”.
W centralnej części ekranu widzimy wszystkie nasze kampanie z uwzględnieniem statystyk, wykresów, podzakładek, a także panel określania zakresu czasu.
Po lewej stronie znajduje się lista wszystkich kampanii oraz -u góry – opcje wyszukiwania dla całego konta.
Pozostając w zakładce ,,Kampanie”, zobaczmy, co dokładnie ona zawiera i z jakich opcji możemy skorzystać w trakcie tworzenia kampanii Google Ads:
- Po prawej stronie, pod symbolem koła zębatego, znajdziemy rozwijane menu z datą określającą wyświetlane statystyki konta. Dzięki tej opcji sprawdzimy ostatnie 7 dni, 14 dni, miesiąc lub samodzielnie określony okres czasu. Możemy także porównać działanie naszej kampanii w dwóch różnych okresach czasu.
- W centralnej części ekranu, pod napisem ,,Wszystkie zakładki” znajdziemy podzakładki i menu pod nimi. Podzakładki te umożliwiają nam przeglądanie poszczególnych słów kluczowych, ustawień, grup reklam itp.
- Po lewej stronie ekranu, tuż nad listą wszystkich naszych kampanii w Google Ads, znajduje się okienko do wyszukiwania. Wyszukiwarka ta umożliwia przeszukiwanie całego konta. Co więcej, działa w czasie rzeczywistym, tzn. wyświetla wyniki wraz z wpisywaniem szukanej frazy. Dodatkowo dzieli je na słowa kluczowe, kampanie, reklamy i pozostałe miejsca, w których można znaleźć podaną frazę.
Możliwości
W tej zakładce Google co jakiś czas proponuje nam zmiany, które możemy wprowadzić w naszej kampanii Google Ads. Ich pojawienie się sygnalizuje ikonka dzwonka. Chociaż sugestie pochodzące od platformy powstają dzięki analizowaniu prowadzonych przez nas kampanii i mają na celu usprawnienie ich działania, to warto dokładnie zapoznać się z nimi przed ich wprowadzeniem. Sugestie te są tylko ustaleniami programu i nie zawsze będą właściwe dla naszych celów biznesowych.
Raporty
Dzięki tej zakładce możemy szybko przeanalizować zmiany na naszym koncie. Wyświetlimy tu gotowe raporty – aby to zrobić, należy z menu wybrać następujące pozycje: Raportowanie – Wstępnie zdefiniowane raporty. Możemy również samemu stworzyć własne indywidualne zastawienia danych, wybierając inną ścieżkę: Raportowanie – Raporty. Do pomocy przy tworzeniu raportów Google Ads mamy mnóstwo tabel i wykresów, dzięki czemu jesteśmy w stanie łatwo wizualizować poszczególne dane z konta. Ponadto raporty można dowolnie edytować i udostępniać.
Narzędzia
Przechodząc do zakładki „Narzędzia”, zyskujemy dostęp do narzędzi, dzięki którym możemy zmieniać ogólne ustawienia konta oraz śledzić rozwój kampanii na platformie. Znajdziemy tutaj między innymi:
- listy remarketingowe,
- konwersje,
- danie rozliczeniowe, płatności,
- planer słów kluczowych,
- historię zmian,
- planer kampanii displayowych,
- Google Analytics,
- Google Merchant Center,
- Podgląd i diagnostyka reklam,
- inne narzędzia.
Przyjrzyjmy się niektórym z nich:
Konwersje – wchodząc w to narzędzie, możemy określić, jaką akcję ma wykonać internauta na naszej stronie, by działanie było zliczane przez system. Dzięki temu jesteśmy w stanie ustalić działanie, dzięki któremu platforma będzie zliczała zapisanie się do newslettera na naszej stronie za każdym razem, gdy ktoś trafi na nią poprzez emitowaną reklamę. To pozwoli mierzyć skuteczność działających kampanii reklamowych.
Planer słów kluczowych – bardzo przydatne narzędzie podczas tworzenia listy słów kluczowych do kampanii Google Ads. Dzięki planerowi z łatwością sprawdzimy średnią stawkę za kliknięcie, średnią miesięczna ilość wyszukiwań czy konkurencję danego słowa oraz wiele innych.
Historia zmian – to narzędzie, dzięki któremu możemy prześledzić zmiany wprowadzone na koncie Google Ads w wybranym okresie czasu. Przy pomocy historii zmian jesteśmy w stanie monitorować, jakie z nich przyniosły korzyści, a jakie straty dla naszych kampanii.
Planer kampanii displayowych – to narzędzie, którego warto używać podczas budowania kampanii Google Ads skierowanej na sieć reklamową. Dzięki niemu można znaleźć powiązane tematycznie strony do danych słów kluczowych.
Google Analytics – to darmowy program analityczny. Możemy z jego pomocą przeanalizować ruch na naszej witrynie oraz zyskać wiele informacji i danych na temat użytkowników odwiedzających naszą stronę.
Google Merchant Center – zaletą posiadania konta w Merchant Center jest możliwość połączenia go z naszym kontem Google Ads. Dzięki temu możemy, bez konieczności logowania się na każdą platformę oddzielnie, przeglądać różne informacje.
Podgląd i diagnostyka reklam – narzędzie to pełni dwie funkcje. Po pierwsze, możemy sprawdzić, czy nasze reklamy wyświetlają się dla danego słowa kluczowego. Po drugie, pokazuje, która grupa reklam z kampanii wyświetla reklamę dla wpisanego słowa kluczowego. Umożliwia to sprawdzenie, czy dane słowo kluczowe wyświetla reklamę dokładnie z tej grupy reklam, z której chcemy.
Panel użytkownika Google Ads
Dla mnie i wielu innych osób pracujących na co dzień w Google AdWords panel użytkownika jest stosunkowo intuicyjny i prosty w obsłudze. Być może wynika to z faktu, iż jesteśmy do niego przyzwyczajeni i spędzamy dużo godzin, poruszając się po platformie. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla nowego użytkownika systemu nawigacja po nim może przysporzyć trudności. Na szczęście Google oferuje bardzo obszerny i bogaty system pomocy. Pokazuje, jak krok po kroku utworzyć i wystartować ze swoją pierwszą kampanią. Dodatkowo wszystkie informacje można uzyskać w języku polskim. Ponadto, już po zalogowaniu do platformy, niemal przy każdej funkcji znajduje się ikonka znaku zapytania. Po najechaniu na nią kursorem wyświetlą się informacje charakteryzujące daną funkcję oraz odnośnik do artykułu na jej temat w systemie pomocy Google.