Czy istnieją metody, dzięki którym nasza reklama ma szansę wyróżnić się wśród wielu, wielu innych publikowanych za pomocą Google Ads? Okazuje się, że tak. Dzisiaj porozmawiamy o rozszerzeniach reklam Google Ads, ich zaletach i rodzajach. Zapraszam do lektury!
Czym są rozszerzenia i jakie są ich zalety?
Rozszerzenia reklam Google Ads to nic innego jak części reklamy, które wyświetlają nam się w wyszukiwarce. Pozwalają one na umieszczenie w reklamach dodatkowych informacji, a wszystko po to, by zachęcić użytkowników do wyboru Twojej firmy. Rozszerzenia zwiększają objętość reklamy, dodają do niej więcej treści, w konsekwencji czego zwiększa się jej widoczność na stronie wyników wyszukiwania. Prowadzi to do zwiększenia łącznej liczby kliknięć – rozszerzenia zazwyczaj zwiększają współczynnik klikalności reklamy o kilka punktów procentowych. Ponadto mogą dostarczyć Twoim potencjalnym klientom dodatkowych, interaktywnych sposobów kontaktu z Tobą i Twoim przedsiębiorstwem.
Podsumowując, rozszerzenia reklam Google Ads:
- wyróżniają Twoją reklamę wśród reklamodawców, którzy ich nie stosują,
- dodają objętości Twojej reklamie,
- zwiększają widoczność reklamy,
- dodają możliwość kontaktu z firmą już z poziomu wyświetlenia reklamy użytkownikowi,
- zwiększają przestrzeń na zamieszczenie dodatkowych informacji o przedsiębiorstwie.
Ile kosztują rozszerzenia reklam Google Ads?
Jeśli w tym momencie zacząłeś zastanawiać się, jakie koszty poniesiesz w związku z wprowadzeniem rozszerzeń w swoich reklamach, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – ich dodanie do kampanii są bezpłatne. Warto wiedzieć jednak, że opłaty zostaną naliczone, kiedy użytkownik kliknie w w reklamę lub jej rozszerzenie. Kliknięcie w rozszerzenia reklam Google Ads jest rozliczana tak samo jak kliknięcie w reklamę.
Ograniczenia związane z wyświetlaniem rozszerzeń w reklamach
Dodając rozszerzenia, nie masz gwarancji, że zawsze będą się one wyświetlać z reklamą. O tym, czy rozszerzenia zostaną wyświetlone oraz w jakiej kombinacji, decyduje kilka czynników. Oto one:
- Ranking reklamy: stanowi on kombinację stawki, jakości reklamy i strony docelowej, progów rankingu reklamy, kontekstu wyszukiwania oraz oczekiwanego wpływu rozszerzeń i innych formatów reklam. Aby rozszerzenie było wyświetlane, musi być osiągnięty minimalny ranking reklamy (uwzględniający rozszerzenia). Czasem zdarza się, że aby rozszerzenie mogło być wyświetlane, musi zostać podniesiona stawka reklamy, jakość reklamy lub obie te rzeczy.
- Pozycja reklamy na stronie wyników wyszukiwania Google: jako pierwsze będą wyświetlały się rozszerzenia tych reklam, które są na wyższej pozycji. Spowodowane jest to ograniczonym miejscem na rozszerzenia reklam znajdującym się nad wynikami Google. Aby wyświetlać reklamy na wyższych pozycjach, co wiąże się z większym miejscem na rozszerzenia, należy zwiększyć jakość reklamy, stawki reklamy lub obie te rzeczy.
- Inne włączone rozszerzenia: oczywiście nie wszystkie rozszerzenia reklam wyświetlą się na raz – system wybierze te najskuteczniejsze i najbardziej przydatne kombinacje osiągalnych rozszerzeń i formatów.
Rodzaje dostępnych rozszerzeń reklam w AdWords
Rozszerzenia lokalizacji
Zdarza się, że wpływ na decyzję o skorzystaniu z usług danej firmy ma jej lokalizacja. W związku z tym możesz zachęcić potencjalnych klientów do wyświetlenia lokalizacji Twojego biznesu, dodając do reklamy adres lokalizacji. Ten typ rozszerzeń szczególnie sprawdza się najlepiej w przypadku firm działających lokalnie, na danym obszarze np. salonów urody, restauracji czy sklepów.
Rozszerzenia linków do podstron
Reklamy z tym rozszerzeniem zajmują duży obszar w wynikach wyszukiwania i są bardzo widoczne, co już samo w sobie jest szansą na wygenerowanie konwersji. Ten typ rozszerzenia jest idealny, kiedy naszym celem jest skierowanie użytkownika np. do sprawdzenia menu czy wypełnienia formularza.
Rozszerzenia informacji w witrynie
Obecnie dostępnych jest 13 podgrup tych rozszerzeń: Kierunki studiów, Kursy, Marki, Miejsca docelowe, Modele, Okolice, Polecane hotele, Programy, Style, Typy, Ubezpieczenia, Udogodnienia, Usługi. Jeżeli chcemy skorzystać z konkretnej podgrupy, to musimy dodać minimum trzy wartości opisujące produkt, który promujemy. W tym rozszerzeniu mamy możliwość doprecyzowania promowanej oferty. Ten typ polecany jest w przypadku firm oferujących różnego rodzaju usługi.
Rozszerzenia objaśnień
Dzięki rozszerzeniom objaśnień możesz doprecyzować ofertę i przedstawić zalety firmy w krótki i czytelny sposób. Oprócz możliwości zawarcia dodatkowych informacji o firmie jesteś w stanie wzmocnić przekaz reklamowy, np. podkreślając, co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji. Limit to 25 znaków na rozszerzenie. Rozszerzenie objaśnień często stosowane jest razem z rozszerzeniem informacji w witrynie.
Rozszerzenia wiadomości
Rozszerzenie to jest skierowane do reklam wyświetlanych na urządzeniach mobilnych. Pozwala ono na napisanie wiadomości sms do reklamodawcy bezpośrednio z poziomu wyświetlonej reklamy. Rozszerzenie wiadomości w Google Ads sprawdza się w przypadku hoteli czy pensjonatów – potencjalny klient bardzo szybko może zapytać o wolny pokój bez konieczności wchodzenia i przeszukiwania całej strony internetowej.
Rozszerzenia cen
Rozszerzenie tego typu umożliwia umieszczanie pod wyświetlaną reklamą linków do konkretnych produktów wraz z ich ceną. Dodatkowo możemy ulokować tam krótki opis przedmiotu (do 25 znaków). Obecnie rozszerzenia cen obejmują podgrupy takie jak: Marki, Wydarzenia, Lokalizacje, Okolice, Kategorie produktów, Typy produktów, Kategorie usług, Typy usług, Usługi. Opcjonalnie można również użyć widełek cenowych typu: „od” i „do”. Rozszerzenie to jest korzystne dla firm, które chcą pochwalić się konkurencyjnymi cenami lub promocjami. Dodatkowo rozszerzenia tego typu mogą być wyświetlane tylko w określonym czasie, np. w wybrane dni tygodnia lub godziny.
Rozszerzenia opinii
Rozszerzenie opinii pozwala na dodanie zewnętrznych opinii w postaci cytatu lub parafrazy do głównego tekstu reklamy. Wymagania co do opinii są dość restrykcyjne – nie mogą pochodzić one z płatnych reklam czy od indywidualnego użytkownika, a jedynie od uznanych podmiotów zewnętrznych, np. od portali branżowych czy serwisów. Poza tym cytowane referencje nie mogą mieć więcej niż rok i nie powinny być też zbyt ogólne – muszą opisywać konkretne zasługi lub zdobyte nagrody. Należy także zamieścić link do źródła opinii.
Rozszerzenia aplikacji
Rozszerzenia aplikacji zachęcają użytkowników do pobrania aplikacji mobilnej. Użytkownik po kliknięciu w link znajdujący się w rozszerzeniu przenosi się do Google Play lub Apple App Store, skąd może pobrać na swoje urządzenie reklamowaną aplikację. Dla reklamodawcy pobranie aplikacji z Google Play i App Store jest bezpłatne. Płaci on tylko, gdy użytkownik kliknie rozszerzenie.
Działając w obszarze Google Ads, warto na bieżąco śledzić wszelkie zmiany i nowości, które pozwoliłyby zwiększyć skuteczność prowadzonych kampanii. Efektywne reklamy wymagają umiejętnego korzystania z narzędzi i z potencjału rozszerzeń proponowanych przez Google. Aby móc cieszyć się efektem działań prowadzonych w tym obszarze, warto zaufać specjaliście. Zapraszam do kontaktu.